Výber projektu rodinného domu sa môže zdať jednoduchou záležitosťou, pretože  existuje nepreberné množstvo typových projektov. Keďže aj architektúra rodinných domov podlieha módnym trendom, rozhodovať sa treba v dlhodobejšom horizonte. Už dlhšie je obľúbený bungalov t.j. prízemný dom s neobytným podkrovím, ktorý je možné realizovať aj ako bezbariérový. Zvážiť treba aj lokalitu, aby sa čo najviac hodil do prostredia, v ktorom bude stáť a zároveň aj do okolitej zástavby.

Bývanie v byte a v rodinnom dome s ohľadom na výmeru a počet izieb je výrazne rozdielne v tom, že v byte je možné okrem obytnej plochy naviac využiť len balkón, či terasu. Aj menšia záhrada rodinného domu poskytuje všetkým členom rodiny omnoho väčší priestor na oddych a zábavu, preto priemerná výmera 150 m2 je viac než postačujúca aj pre štvor a viacčlennú domácnosť. Pre lepšiu predstavu takáto výmera zodpovedá dvom panelákovým štvorizbovým bytom.

Ak dnes Vaše deti idú do školy počítajte s tým, že možno o desať pätnásť rokov pôjdu študovať a ich detské izby ostanú prázdne. Vykurovať a upratovať však treba celý dom a energie určite lacnejšie nebudú. Takisto nie je potrebná veľká jedáleň, či dve hosťovské izby. Pokiaľ dokážeme šikovne nahradiť na prízemí, alebo poschodí domu tri najdôležitejšie funkcie, ktoré má suterén ( kotolňa, práčovňa, sklad ), stáva sa suterén zbytočným, nehovoriac o vysokých nákladoch na výstavbu a náročnosti izolácií proti zemnej vlhkosti.

Kvalitné dispozičné riešenie rodinného domu, jeho ideálne osadenie na pozemok a funkčné využitie okolitého pozemku Vám zaručí spokojné bývanie a v konečnom dôsledku ušetrí nemalé finančné prostriedky.