Kvalitu nášho života ovplyvňujú rôzne faktory. Pocit bezpečnosti patrí k tým základným. Na to, aby sme mohli bývať, pracovať, zabávať sa alebo si len jednoducho užívať pekné chvíle v kruhu rodiny, nestačí len príjemné prostredie, dobré zdravie, ale aj pocit, že v danej chvíli nie sme ohrození my, naša rodina ani náš majetok.

Pri rozhodovaní o kúpe alebo realizovaní stavby nášho vysnívaného domu by sme nemali zabúdať práve na bezpečnosť.

V dnešnej dobe sa zlodeji vedia dostať do akokoľvek dobre zabezpečeného domu, rozdiel je iba v náročnosti a dĺžke trvania preniknutia cez bezpečnostné systémy daného objektu. Z tohto pohľadu si zlodeji vyberú skôr dom, ktorý je menej chránený a tým pre nich predstavuje menšie riziko odhalenia.

Je dokázané, že ak preniknutie do domu zaberie viac ako pár minút, zlodej si to nasmeruje niekam inam. Dobre navrhnutý bezpečnostný systém (ďalej „BS“) pôsobí aj preventívne a odstrašujúco. Pozorovaním môže zlodej zistiť prítomnosť viacerých prvkov BS – kamery, detektory, sirény, bezpečnostné okná a dvere, prípadne strážneho psa. Existuje niekoľko cenovo ­dostupných spôsobov, ako pridať dodatočnú ochranu do celého ­systému zabezpečenia. Strategicky rozmiestnené osvetlenie a úprava okolia sú len niektoré zo spôsobov, ako odradiť kriminálnikov. Cieľom je, aby zlodej nepovažoval váš dom za ľahkú korisť. Vo väčšine takýchto prípadov si radšej vyberie iný cieľ.

Elektronické zabezpečovacie systémy (ďalej „EZS“) patria k základným prvkom bezpečnosti domu. V praxi existuje mnoho druhov od jednoduchších až po drahšie a sofistikovanejšie.

Za základné prvky EZS možno považovať klávesnicu + detektory pohybu (+ kamery) + osvetlenie + sirénu = prepojené na mobilný telefón a/alebo na pult centralizovanej ochrany (PCO). K tomu je možné systém EZS obohatiť o ďalšie funkcie ako dymové, teplotné a záplavové senzory. Systém EZS sa dá spravidla za mesačný poplatok pripojiť na pult centralizovanej ochrany na mestskú políciu alebo na súkromnú bezpečnostnú službu, ktoré zabezpečia dohľad 24 hodín denne.

Špecializované bezpečnostné firmy neustále hľadajú spôsoby, ako takémuto protiprávnemu konaniu zabrániť, a ponúkajú na trhu také produkty, ktoré čo najviac zabránia, odstrašia alebo znepríjemnia vstup nepovolaným do domu.

Na trhu existujú viaceré prvky ochrany domov.

Medzi základné patria: 

1. Bezpečnostné dvere

Bezpečnostné dvere domu sú dnes samozrejmosťou, ale rovnakú pozornosť, ak nie väčšiu, treba venovať aj zabezpečeniu okien. Všetci vieme, aké jednoduché je „vypáčiť“ okno a dostať sa do domu. Už nie je potrebné rozbíjať okno a takto hlučne vojsť do domu, stačí zobrať skrutkovač a jednoducho vypáčiť okno. Jednou z možností, ako si svoje plastové „obyčajné“ okno zabezpečiť, je aj uzamykací mechanizmus okna – je osadený na existujúce plastové okno spôsobom, ktorý dokáže spraviť z obyčajného okna bezpečnostné. 

2. Bezpečnostné kamery 

​Ide o jeden z možných prvkov EZS. Bezpečnostné kamery nahrávajú záznam, ktorý si vieme neskôr prehrať a identifikovať páchateľa. Je vhodný ako jeden z prvkov EZS. Avšak v praxi je ľahko prekonateľný, a to maskovaním tváre páchateľa. Kamera môže byť súčasťou detektora pohybu a v prípade aktivácie vie odoslať záznam alebo fotku majiteľovi či na PCO. Na jeho základe sa majiteľ alebo zamestnanec SBS vie rozhodnúť, či ide o falošný poplach alebo vie na jeho základe privolať pomoc polície, výjazdovej skupiny SBS a pod.

3. Osvetlenie

Osvetlenie domu v nočných hodinách je účinné a praktické. Osvetlenie môže byť stále počas celej noci, môže sa zapínať a vypínať podľa nastaveného časovača alebo sa zapína na základe detekcie pohybu. Každé z nich má svoje výhody a je len na vás, ktoré vám bude vyhovovať najviac. Osvetlenie nie je určené len pre exteriér – na príjazdovú cestu, parkovaciu plochu, predné a zadné vstupné dvere, ale aj osvetlenie v interiéri. V prípade vašej neprítomnosti vnútorné osvetlenie nastavené časovačom nabudí dojem stálej aktivity v dome.

Ďalším z faktorov, prečo si zabezpečiť kvalitný EZS,  je „okrem“ pocitu bezpečia vás a vašej rodiny aj výška poistného pre váš dom. Vždy sa najprv informujte vo vašej poisťovni, či je u nich vami vybrané EZS akceptované. Firma, ktorá realizuje inštaláciu EZS vám vystaví certifikát, na základe ktorého vám poisťovňa môže poskytnúť zaujímavé zľavy z poistného. Okrem toho vám poskytne záručný i pozáručný servis, prípadne neskôr môže odporučiť doplniť existujúci EZS.

Dnešné bezpečnostné systémy určené pre domácnosť sú cenovo dostupnejšie a účinnejšie ako v minulosti. Avšak pocit, že máte svoju rodinu chránenú, je na nezaplatenie.