Štyridsaťtri? Šesťdesiat? Päťdesiatpäť? Šesťdesiatosem? Alebo sedemdesiatštyri? Tak teda koľko? A je to naozaj dosť? Dosť pre mňa, dosť pre toho druhého, dosť miesta pre budúcnosť? Je to dosť miesta na tenisky, na rozčítané knihy, na samotný život? Dosť miesta na sny, na sledovanie futbalu, varenie nedeľného obedu? Na krátky spánok, sprchu, nedopitú kávu? Čo myslíte, koľko je naozaj dosť a pritom nie príliš? 

Leto je akurát tak v polovici. Cestujeme, oddychujeme, spoznávame. Každý po svojom. Každý so svojim budgetom. Bývame v luxusných hoteloch, v apartmánoch,v bytoch s desiatimi metrami štvorcovými (a aj to je niekedy veľa), ale aj pod hviezdami, či na zadných sedadlách v aute. Koľko metrov štvorcových potrebujeme a ako ich využívame? Každý podľa seba. Každý podľa etapy, v ktorej sa momentálne nachádza. 

Moji priatelia tento rok išli prvýkrát na dovolenku v troch. Ona, on a dieťa. Prvýkrát išli na dovolenku a bývali v dome priamo pri bazéne. Predtým ich dovolenkové cesty vyzerali ako najväčšie výjazdy za dobrodružstvom. Stačili im presne tie zadné sedadlá v aute, alebo stan s výhľadom na hviezdy. Inokedy luxusný apartmán so súkromným bazénom. Predtým bývali v centre mesta, dnes už nie. 

Každý z nás sa posúva, rastie a nehnuteľnosti rastú spolu s nami. Začínať a rovno aj skončiť v tej istej nehnuteľnosti, je ako nosiť stále tie isté topánky. Sedia nám, ale už sa v nich začíname tlačiť. Sú odreté a odierajú aj nás. Cítime sa nekomfortne. 

Dnes nám stačí toto. Tieto topánky a táto nehnuteľnosť. Je to dosť. Dosť na pozeranie seriálov, na večeru s priateľmi, na nedeľný obed s rodinou. Je to dosť na život, sny a na plány do budúcnosti. Na smiech, na výlety, a na šetrenie. Ale nebude to tak večne. 

Presne tak ako sa raz ocitneme v etape života, kedy nám sto metrov štvorcových bude príliš.

Ktoré číslo je teda správne? Pri ktorom si povieme dosť? Povedzte. Záleží na Vás a na tom, v ktorej etape života ste sa práve ocitli. Na nás je tie metre štvorcové nájsť a premeniť ich na miesto, ktoré bude aktuálne dosť dobré, dosť veľké, dosť príjemné, dosť svetlé, dosť blízko do práce, dosť ďaleko od práce, dosť pre Vás… 

K.